Se are în vedere introducerea graduală a codului QR pe diplomele de studii!


Hotărârea nr. 563/2025 modifică art. 3 alin. (2) şi (3) din Hotărârea Guvernului nr. 30/2024 privind tipurile de informaţii şi formatul actelor de studii care vor fi eliberate absolvenţilor şi personalului didactic din sistemul naţional de învăţământ preuniversitar.

Potrivit știrilor juridice se are în vedere introducerea graduală a codului QR – element de siguranță care permite verificarea rapidă și sigură a autenticității documentelor – pe actele de studii emise în învățământul preuniversitar și superior.

Aplicarea completă codului QR pe toate tipurile de acte de studii necesită dezvoltări tehnice semnificative ale aplicațiilor informatice utilizate în sistemul educațional (SIIIR și RMUR), precum și instruirea corespunzătoare a personalului din unitățile de învățământ.

Pentru a preveni eventualele disfuncționalități și a asigura uniformizarea măsurilor ce trebuie adoptate de instituțiile de învățământ superior și Academia Română în vederea eliberării actelor de studii cu cod QR, se impune aplicarea graduală a acestui cod pe actele de studii.

Primele documente universitare cu cod QR vor putea fi emise începând cu anul universitar 2025–2026. Astfel, în anul universitar 2025–2026, codul QR va fi aplicat pe certificatul de absolvire a anului pregătitor pentru învățarea limbii române, iar începând cu anul universitar 2026–2027, acesta va fi extins la toate celelalte acte de studii.