Calendarul zilei


Bună dimineaţa !
Miercuri, 4 iunie 2025

Motto – “Cei care greşesc se împart în două categorii: cei care au acţionat fără să gândească şi cei care au gândit fără să acţioneze.” – John Charles Salak

Astazi este: Ziua Internaţională a Copiilor – victime ale agresiunii (se marchează din 1983, ca urmare a hotărârii Adunării Generale a ONU, din 19 august 1982, în memoria copiilor omorâţi în timpul invaziei israeliene în Liban, din 1982)

S-au întâmplat pe 4 iunie:

În România:
105 – Împăratul Traian pleacă din Roma pentru a se pregăti de al doilea război împotriva dacilor.
1862 – La Timișoara se semnează o Convenție telegrafică între Austria, Imperiul Otoman, Serbia și România, recunoscând Principatele Unite ca stat autonom.
1876 – Se înființează la București Societatea Națională de Cruce Roșie a României, dedicată ajutorului umanitar.
2004 – Se inaugurează Water Park, cel mai mare parc acvatic din România, situat lângă Aeroportul Otopeni.

În lume:
780 î.Hr. – Prima atestare a unei eclipse de Soare apare în China.
1783 – Frații Joseph și Jacques Montgolfier reușesc prima ascensiune într-un balon cu aer cald.
1919 – Congresul SUA aprobă al 19-lea amendament, garantând dreptul de vot femeilor.
1920 – Se semnează Tratatul de la Trianon, care recunoaște internațional unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România. Documentul intră în vigoare pe 26 iulie 1921.
1942 – În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, americanii obțin o victorie crucială împotriva japonezilor în bătălia aeronavală de la Midway.
1989 – Armata chineză reprimă violent protestele din Piața Tiananmen, unde tinerii manifestau din 22 aprilie pentru reforme democratice și un dialog cu guvernul comunist.

S-au născut pe 4 iunie:
1890 – Nae Ionescu, filosof şi publicist (d. 1940)
1893 – Armand Călinescu, om politic ţărănist, prim-ministru al României (asasinat) (d. 1939)
1939 – Alexandru Arsinel, actor român
1975 – Angelina Jolie, actriţă americană
1985 – Lukas Podolski, fotbalist german

S-au stins din viaţă pe 4 iunie:
1798 – Giovanni Giacomo Casanova de Seingalt, celebru aventurier italian (n. 1725)
1925 – Gheorghe Dima, compozitor şi dirijor român (n. 1847)
1961 – Alice Voinescu, om de cultură, profesoară (n. 1885 )
2004 – Nino Manfredi, actor italian de film (n. 1921)